Formidable Pro - en to ja_JP translation catalogue (128 entries)

en: Choose File
ja_JP: ファイルを選択

en: Remove file
ja_JP: ファイルを削除

en: Drop a file here or click to upload
ja_JP: ファイルをここにドロップするか、ここをクリックしてファイルを選択してください

en: Sorry, this file type is not permitted.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このファイルタイプは許可されていません

note: translators: %s: File size limit (Megabytes). translators: %s: File size limit (Megabytes)
en: That file is too big. It must be less than %sMB.
ja_JP: そのファイルは容量が大きすぎます。 %sMB未満である必要があります。

en: Role required to access file
ja_JP: ファイルにアクセスするために必要な役割

en: Add views
ja_JP: ビューを追加

en: Need to customize post content?
ja_JP: 投稿コンテンツをカスタマイズする必要がありますか？

en: file does not exist
ja_JP: ファイルが存在しません。

en: user does not fit any of the set roles, do not serve a file
ja_JP: ユーザーは設定された役割のいずれにも適合せず、ファイルを表示することが出来ません。

en: prevent downloads for other uploads. We only want to allow valid connected formidable data
ja_JP: 他のアップロードのダウンロードを防止します。有効な接続された手ごわいデータのみを許可したい

en: if the filename requested does not match our filename, do not return the file
ja_JP: 要求されたファイル名がファイル名と一致しない場合は、ファイルを返さないでください

en: no file found
ja_JP: ファイルがありませんでした

en: Lookup
ja_JP: 検索

en: Show image
ja_JP: 画像の表示

en: Address
ja_JP: 番地

en: Next page
ja_JP: 次ページへ

en: Apply
ja_JP: 適応する

en: Confirm
ja_JP: 確認画面へ

en: Before Heading
ja_JP: 見出しの先頭

en: After Heading
ja_JP: 見出しの後ろ

en: Icon Position
ja_JP: アイコンの位置

en: Icons
ja_JP: アイコン

en: bottom
ja_JP: 下

en: top
ja_JP: 上

en: Border Position
ja_JP: ボーターの位置

en: Top Margin
ja_JP: 上余白

en: Active
ja_JP: 有効

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Date Fields
ja_JP: 日付フィールド

en: Section Fields
ja_JP: セクションフィールド

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Other
ja_JP: その他

en: (no label)
ja_JP: (ラベルなし)

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Description
ja_JP: 概要

en: Entry Count
ja_JP: 投稿件数

en: Oops!
ja_JP: おっと。

en: Views
ja_JP: 表示数

en: Save Draft
ja_JP: 下書きとして保存

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Add
ja_JP: 追加

en: Next
ja_JP: 次の

en: Previous
ja_JP: 戻る

en: Button Label
ja_JP: ボタンのラベル

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Creation Date
ja_JP: 作成日

en: Image Name
ja_JP: 画像名

en: Image ID
ja_JP: 画像 ID

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: First Name
ja_JP: 名

en: Status
ja_JP: ステータス

en: minute
ja_JP: 分

en: hours
ja_JP: 時

en: hour
ja_JP: 時間

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: all
ja_JP: すべて

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Show
ja_JP: 表示

en: Post
ja_JP: 投稿

en: User IP
ja_JP: ユーザー IP

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Checkboxes
ja_JP: チェックボックス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Bottom Margin
ja_JP: 下余白

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: is invalid
ja_JP: は無効です

en: None
ja_JP: なし

en: Import
ja_JP: インポート

en: Text Area
ja_JP: テキストエリア

en: Check Boxes
ja_JP: チェックボックス

en: Option 2
ja_JP: オプション2

en: Option 1
ja_JP: オプション1

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン

en: Total
ja_JP: 合計

en: Advanced
ja_JP: 上級者向け

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: BG Color
ja_JP: 背景色

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Text
ja_JP: テキスト

en: BG color
ja_JP: 背景色

en: Width
ja_JP: 幅

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Weight
ja_JP: 重さ

en: right
ja_JP: 右

en: left
ja_JP: 左

en: Export
ja_JP: 書き出し

en: Title
ja_JP: タイトル

en: double
ja_JP: 二重線

en: dashed
ja_JP: 破線

en: dotted
ja_JP: 点線

en: solid
ja_JP: 直線

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Color
ja_JP: 色

en: Border
ja_JP: 枠線

en: Date Format
ja_JP: 日付形式

en: Form
ja_JP: フォーム:

en: Detail Link
ja_JP: 詳細リンク

en: Content
ja_JP: コンテント

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Search
ja_JP: 検索

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: No Entries Found
ja_JP: 投稿は見つかりませんでした

en: Create
ja_JP: 作成

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Reports
ja_JP: レポート

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Update
ja_JP: 更新

en: View
ja_JP: 表示

en: Key
ja_JP: キー

en: Entry Key
ja_JP: 投稿キー

en: Email
ja_JP: メール

en: Submit
ja_JP: 送信

en: IP Address
ja_JP: IP アドレス

en: Settings
ja_JP: 設定
